Změny v přetocích z VTE

V roce 2023 dochází k významné změně v přetocích elektřiny u fotovoltaických i větrných elektráren. Již není třeba žádat o licenci na výkup elektřiny s výkonem do 50 kW (dříve platila hranice 10 kW).

V minulosti bylo možné provádět výkup elektřiny pouze s jedním dodavatelem a to právě přímo s vaším dodavatelem elektrické energie. Od roku 2023 můžete získat 2 EAN čísla (spotřební a výrobní) kdy si sami můžete vybrat dodavatele elektřiny a dodavatele, který od Vás bude elektřinu vykupovat.

Kód EAN (European Article Number) je unikátní identifikátor pro odběrná místa elektřiny. Lze z něj zjistit i distributora podle trojčíslí. Například ČEZ má kódy 400–899, PREdistribuce 300 a EG.D 100–299. Každý distributor musí poskytnout EAN každému, kdo si o něj zažádá. Je však třeba zdůraznit, že získání výrobního EAN je jen prvním krokem a neznamená automaticky, že můžete začít prodávat elektřinu. Samotný výkup elektřiny si musíte domluvit sami s konkrétním odběratelem.

 

Přechod k větrné energii je klíčovým krokem k dosažení udržitelnější budoucnosti a snížení negativních dopadů na životní prostředí. Kombinace horizontálních a větrných větrných turbín přináší neomezený potenciál využití větrné energie v různých typech prostředí. Jejich přítomnost představuje krok k čisté energetické budoucnosti, kde se můžeme spolehnout na obnovitelné zdroje energie a snížit emise skleníkových plynů.

Tým Plugeon

Další články

Kombinace solární a větrné elektrárny

Kombinace solární a větrné elektrárny V dnešní době se stále více lidí a podniků
Číst více

Co je potřeba vyřídit před výstavbou větrné elektrárny

Co je potřeba vyřídit před výstavbou větrné elektrárny nad 50 kW výkonu Stavba větrné
Číst více
Horizontální větrná elektrárna Plugeon

Vertikální větrná elektrárna vs. horizontální větrná elektrárna

Vertikální větrná elektrárna vs. horizontální větrná elektrárna Využití obnovitelných zdrojů energie je nezbytným krokem
Číst více