Skip to content
Větrné turbíny horizontální

Umiestnenie veterných turbín pre efektívne využitie veternej energie

Veterné turbíny sú jednou z najefektívnejších foriem obnoviteľnej energie, ktorá sa stále viac uplatňuje vo svete. Správne umiestnenie turbíny je kľúčové pre zaistenie maximálneho využitia veternej energie a jej efektívnu premenu na elektrickú energiu. V tomto článku sa pozrieme na dôležité faktory, ktoré treba zvážiť pri rozhodovaní o umiestnení veternej turbíny.

Geografické podmienky

Geografická lokalita je zásadným faktorom pri rozhodovaní o umiestnení veternej turbíny. Ideálne miesto je charakterizované dostatočným a konzistentným prúdením vetra. Prieskumy veterných podmienok v danej oblasti sú nevyhnutné na získanie presných dát o rýchlosti a smere vetra. Dôležitým aspektom je aj stabilita vetra, ktorá ovplyvňuje prevádzkovú spoľahlivosť turbíny.

Smer vetra sa obvykle vyjadruje pomocou veternej ružice, ktorá graficky znázorňuje rozloženie vetra v danej oblasti. Regionálna veterná ružica je vytvorená na základe meteorologických dát z neďalekých meteorologických staníc. Táto ružica poskytuje cenné informácie o prúdení vetra na konkrétnom pozemku. Veterný vzor je starostlivo vypočítaný s ohľadom na rôzne faktory, ako sú povrchové podmienky, vegetácia a blízke budovy, aby presne odrazil reálne veterné podmienky na danom mieste.

Větrná růžice

Ružica sily vetra

Větrná růžice

Ružica frekvencie vetra

Větrná růžice

Ružica rýchlosti vetra

Povrchové podmienky

Pri umiestnení veternej turbíny je dôležité zohľadniť povrchovú topografiu danej oblasti. Povrchové podmienky majú vplyv na prietok vetra a môžu ovplyvniť výkon a spoľahlivosť turbíny. Nasledujúce faktory je potrebné zvážiť:

Otvorená krajina

Ideálnym priestorom na umiestnenie veternej turbíny je otvorená krajina bez významných prekážok, ako sú hory, vysoké budovy alebo hustý porast. Otvorené polia, kopce alebo pobrežné oblasti poskytujú neobmedzený prietok vetra, čo zvyšuje výkonnosť turbíny. V takýchto lokalitách je pravdepodobnosť získania stabilného a konzistentného prúdenia vetra väčšia.

Umístění větrných turbín
Umístění větrných turbín

Výškový rozdiel

Prevýšenie terénu môže tiež ovplyvniť umiestnenie turbíny. Veterné turbíny sú často účinnejšie na vyvýšených miestach, kde je väčšia rýchlosť vetra. Vyššia nadmorská výška umožňuje turbíne dosiahnuť na silnejšie veterné prúdy. V dôsledku toho môžu turbíny na vyvýšených miestach získavať veternú energiu s väčšou intenzitou a konzistenciou. Rýchlosť vetra sa obvykle zvyšuje s nadmorskou výškou, čo umožňuje turbíne generovať viac energie. Na obrázku môžete vidieť ako sa rýchlosť vetra mení. Vietor má tendenciu klesať na úpätí kopca, pri stúpaní zrýchľovať a na vrchole kopca dosahuje približne dvojnásobok rýchlosti vetra.

 

Umístění větrných turbín

Veterné turbulencie

Turbulencia vzniká, keď prúdenie vetra narazí na prekážky, ako sú vysoké budovy alebo okolité lesy. Tieto prekážky spôsobujú spätný prúd vzduchu a nepravidelné prúdenie vetra okolo turbíny. To môže spôsobovať nestabilitu a kolísanie výkonu turbíny.

Pri voľbe umiestnenia veternej elektrárne je preto dôležité vykonať detailnú analýzu okolitého prostredia a identifikovať prekážky, ktoré by mohli ovplyvniť prúdenie vetra. Je vhodné vybrať lokalitu, kde sú minimálne prekážky v blízkosti turbíny, aby sa minimalizovali turbulencie.

Umístění větrných turbín

Regulačné a právne aspekty

Pri plánovaní umiestnenia veternej turbíny je nutné zvážiť regulačné a právne aspekty. Zahŕňa to dodržiavanie existujúcich zákonov, nariadení a predpisov týkajúcich sa výstavby a prevádzky veterných turbín, ale vďaka novoschválenému energetickému a stavebnému zákonu, známemu ako Lex OZE 1, už nie je nutná zmena územného plánu na výstavbu nových zdrojov energie. Táto novela, schválená Senátom dňa 11. januára, má za cieľ uľahčiť výstavbu obnoviteľných zdrojov energie (OZE).

Novoschválená novela energetického a stavebného zákona prináša významné uľahčenie pre výstavbu veterných turbín na výrobu zelenej energie. Podľa tejto novely už nie je vyžadované stavebné povolenie na stavbu menších veterných turbín (VTE) s inštalovaným výkonom do 50 kW. Týmto opatrením sa značne znižuje administratívna záťaž a zjednodušuje proces výstavby menších veterných turbín na produkciu zelenej energie. Investori v oblasti obnoviteľných zdrojov energie budú mať tak väčšiu voľnosť pri umiestňovaní týchto menších zariadení, čo môže podporiť ich rozvoj a šírenie veternej energie.

Správne umiestnenie veterných turbín je rozhodujúcim faktorom na dosiahnutie maximálneho využitia veternej energie. Pri rozhodovaní o umiestnení turbíny je nevyhnutné zohľadniť geografické a povrchové podmienky, dostupnosť veterného zdroja, ako aj infraštruktúru a logistiku. Použitie informácií z dôkladnej analýzy týchto faktorov pomôže zaistiť efektívnu prevádzku veternej turbíny a prispeje k udržateľnému využitiu obnoviteľnej energie. V prípade otázok či záujmu nás neváhajte kontaktovať

Tím Plugeon

Ďalšie články

Větrné turbíny

Veterná energia: Udržateľne a ekonomicky výhodné

Veterná energia Udržateľne a ekonomicky výhodné Veterná energia sa stala jedným z kľúčových pilierov
Čitať viac
Větrná turbína

Ako funguje veterná elektráreň

Ako funguje veterná elektráreň Veterné elektrárne sú jedným z najpopulárnejších zdrojov obnoviteľnej energie na
Čitať viac
Větrné turbíny horizontální

Veterné turbulencie pri výbere lokácie na umiestnenie veternej turbíny

Veterné turbulencie pri výbere lokácie na umiestnenie veternej turbíny Veterné turbíny sa stávajú čoraz
Čitať viac